Filozofia klubu

Chyť a pusť alebo Catch a Release, je v posledných rokoch čoraz populárnejšia rybárska filozofia, ktorej cieľom je ochrana čoraz viac sa znižujúcich počtov rýb schopných sa vytierať v prirodzených podmienkach našich vôd a trofejných exemplárov.  Táto filozofia je mnohými ľuďmi zle chápaná. Neznamená to pustiť každú rybu (myslím na štandardných lovných revíroch), alebo že ryba je priateľ. Je to skôr filozofia ochrany matečných a podmierových rýb, slušnom správaní sa k prírode a ostatným ľuďom a čo najmenšom poškodzovaní rýb, aby mali čo najvyššiu šancu prežitia aj po ulovení a následnom pustení. Zobrať si občas rybu na jedlo nie je zlé, ale ani to neznamená prepočítavať náklady na rybačku cez počet odnesených rýb.  Keďže naše zákony, týkajúce sa rybárstva nezohľadnili v posledných dekádach vývoj v oblasti rybárskych potrieb, metód lovu, množstva rybárov, ochrany prírody ani zmien vodných pomerov, javí sa táto filozofia spolu s revírmi chyť a pusť ako čoraz dôležitejšia pre rybárstvo na Slovensku. Klub SKMuškár je zástanca a propagátor tejto krásnej myšlienky.


Pravidlá chyť a pusť

Prednosti používania bezprotihrotových háčikov
Použitím bezprotihrotových jednoháčikov môžeme ľahšie a rýchlejšie ryby uvoľniť a spôsobiť im menšie poškodenie.  Zotavenie a uvoľnenie ryby prebehne rýchlo.  Rovnako dôležitá je rýchlosť vyháknutia neprítomnosťou protihrotov na háku. Ryba môže prežiť mimo vody po dobu niekoľkých minút a je preto potrebné znížiť túto dobu na minimum. V každom prípade, keď je to možné je doporučené, aby sa ryby odháčkovali vo vode.

Mokré ruky a podberák:
Je veľmi dôležité, aby ste sa rýb nedotýkali suchými rukami. Podstupuje tým teplotný šok v dôsledku odlišnej teploty nášho tela s ohľadom na jeho. Mokré ruky znižujú výrazný tepelný šok a tiež zabraňujú odstráneniu povrchovej ochrannej vrstvy hlienu.
Jemnosť a pozornosť pri manipulácii je rovnako dôležité. Nechytajte ryby za žiabre a nestláčajte ich. 
Podberák používajte na každú veľkostne primeranú rybu, ale iba v prípade, ak má bezuzlovú sieť s malými očkami. Malé očká siete sú dôležité, aby sa rybám nezamotávali do ôk žiabrové oblúky.

Vyháknutie:
Pri vyhákovaní knby ste vždy mali používať peán. Viete s ním ľahšie a pevnejšie uchopiť háčik a v ústach ryby s ním urobíte menší devastačný zásah, ako keď sa snažíte vybrať mušku prstami. Ak má ryba háčik zhltnutý hlboko (nie v ústach, ale až v pažeráku), nemali by ste ho vytrhávať. V tomto prípade vyháčkovanie spôsobuje veľmi vážne zranenia a je lepšie si rybu zobrať, alebo háčik odstrihnúť čo najhlbšie v ústach a rybu pustiť. Pri odstrihnutí by ryba mala byť schopná vypudiť háčik cez riť (uľahčí to absencia protihrotov), aj keď tu bude veľká pravdepodobnosť, že škody utrpené počas boja v pažeráku neprežije.

Púšťanie ryby:
V prípade, že ryba je vyčerpaná , musíte ju podržať vo vode hlavou proti prúdu. Držíme ju za chvost a pod bruchom a jemne s ňou pohybujeme vo vode dopredu a dozadu aby sa jej do žiabrov dostalo viac kyslíka. Pustíme ju až vtedy, keď sa nám sama začne snažiť vyšmyknúť. Rybu sa treba snažiť čo najrýchlejšie pustiť a zbytočne ju nevyčerpávať dlhým fotením a nosením mimo vody aby sa zbytočne nestresovala a nevyčerpávala. Ryba sa do vody nehádže, ani sa kvôli foteniu nekladie na zem, aby sa nepoškodila jej ochranná povrchová vrstva slizu.

Fotenie ryby:
Ideálne je ryby fotiť tesne nad vodou, pre prípad, že sa Vám ryba vyšmykne. Ak ste sám a chcete si urobiť fotku, použijeme samospúšť, poprípade položíme rybu na mäkkú mokrú podložku. V krajnom prípade mokrý podberák. Snažíme sa rybu odfotiť čo najrýchlejšie a čo najmenej ju stláčať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára